Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Poticanje psihofizičkog razvoja djece

U odgojno-obrazovnom radu u jaslicama/vrtiću posebna je pažnja posvećena planiranju poticajnih sadržaja i aktivnosti, koji su prije svega primjereni dobi i razvojnom statusu svakog djeteta. Pažnja se pridaje svakom segmentu psihofizičkog razvoja djeteta te su tako osmišljene aktivnosti usmjerene poticanju razvoja:

  • motoričkih vještina,

  • razvoja govora,

  • socijalnog i emocionalnog razvoja, i

  • naravno kognitivnog razvoja svakog djeteta.

Pri tom odgajatelji svjesni svoje uloge i važnosti u poticanju djetetova razvoja čine sve kako bi kod djeteta potakli prije svega osjećaj privrženosti, sigurnosti i povjerenja za vrijeme boravka u jaslicama/vrtiću, kako bi u sigurnom okruženju moglo spontano izražavati sve svoje razvojne potencijale, a u skladu s tim planiraju brojne poticajne i zanimljive aktivnosti i sadržaje za djecu.


U kreiranju sadržaja rada odgajatelji su vođeni stručnim znanjima i iskustvom ali i reakcijama i sugestijama djeteta. U danima ispunjenim dječjom igrom i veseljem, zahvaljujući trudu odgajatelja, u dječjem vrtiću Ston djeca imaju priliku zadovoljiti sve svoje potrebe, od onih za kretanjem i istraživanjem, upoznavanjem i spoznavanjem svijeta oko sebe, spontanog izražavanja vlastite kreativnosti do usvajanja važnih sposobnosti i vještina – kako onih emocionalnih i socijalnih, tako i kognitivnih.